Binnen BUDGET?
Nederlands overheidsgeld · uit de stukken die overheden zelf aanleveren
6%van de 342 Nederlandse gemeenten gaf in 2025 niet meer uit dan de begroting die de gemeenteraad had vastgesteld.
Elk jaar in november stelt de gemeenteraad de begroting voor het komende jaar vast. Na afloop van het jaar volgt de jaarrekening. Beide gaan in één vaste indeling naar het Centraal Bureau voor de Statistiek, regel voor regel: ruim twintig miljoen cellen per jaar. Wij zetten ze naast elkaar, voor elke gemeente sinds 2017. In 2025 gaven de gemeenten € 5,5 miljard meer uit dan begroot (+7,2%) en ontvingen zij € 9,4 miljard meer dan verwacht (+12%). 6 gemeenten leverden niet zowel begroting als jaarrekening aan bij het CBS.
€ 33,6 mld begroot, € 37,3 mld uitgegeven
€ 6.565 mln begroot, € 7.290 mln uitgegeven
€ 7.462 mln begroot, € 7.636 mln uitgegeven
€ 5.143 mln begroot, € 5.265 mln uitgegeven
€ 2.692 mln begroot, € 3.093 mln uitgegeven
€ 7.029 mln begroot, € 7.342 mln uitgegeven
€ 3.332 mln begroot, € 3.494 mln uitgegeven
€ 6.674 mln begroot, € 7.080 mln uitgegeven
€ 2.866 mln begroot, € 3.005 mln uitgegeven
€ 13,3 mld begroot, € 13,7 mld uitgegeven
€ 1.711 mln begroot, € 1.517 mln uitgegeven
342 gemeenten · 2017–2025 · 6.713 rapportages · 2.495.775 gevulde regels · uitgaven op de begrotingsschaal: onder ← binnen 2% → boven
Taakvelden
Waar de begroting knelt
De negen hoofdtaakvelden waarover elke gemeente rapporteert, en de twee zorgbudgetten binnen het sociaal domein die de meeste jaren de doorslag geven: wat de gemeenteraden in november vaststelden, tegenover wat volgens de jaarrekening is uitgegeven.
| Taakveld | Begroting 2025 | Uitgegeven | Afwijking |
|---|---|---|---|
| Bestuur en ondersteuning | € 13,3 mld | € 13,7 mld | +3,4% |
| Veiligheid | € 2.866 mln | € 3.005 mln | +4,9% |
| Verkeer, vervoer en waterstaat | € 5.143 mln | € 5.265 mln | +2,4% |
| Economie | € 1.711 mln | € 1.517 mln | −11% |
| Onderwijs | € 3.332 mln | € 3.494 mln | +4,9% |
| Sport, cultuur en recreatie | € 6.674 mln | € 7.080 mln | +6,1% |
| Sociaal domein | € 33,6 mld | € 37,3 mld | +11% |
| Volksgezondheid en milieu | € 7.029 mln | € 7.342 mln | +4,5% |
| Volkshuisvesting en ruimteVolkshuisvesting, leefomgeving en stedelijke vernieuwing | € 2.692 mln | € 3.093 mln | +15% |
| Jeugdhulp | € 6.565 mln | € 7.290 mln | +11% |
| Zorg en ondersteuning (Wmo) | € 7.462 mln | € 7.636 mln | +2,3% |
Per jaar
Een patroon, jaar na jaar
Uitgaven en inkomsten tegenover de begroting, voor alle gemeenten samen, en het aantal gemeenten dat binnen de vastgestelde begroting bleef. Het gaat om de begroting die vóór het begrotingsjaar is vastgesteld; begrotingswijzigingen die raden in de loop van het jaar aannemen, maken deel uit van de afwijking.
| Jaar | Beide aangeleverd | Binnen begroting | Begrote uitgaven | Uitgegeven | Afwijking |
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 388 | 69 | € 52,0 mld | € 54,4 mld | +4,7% |
| 2018 | 380 | 44 | € 52,3 mld | € 56,0 mld | +7,1% |
| 2019 | 355 | 37 | € 54,9 mld | € 58,1 mld | +5,9% |
| 2020 | 355 | 11 | € 56,9 mld | € 62,3 mld | +9,5% |
| 2021 | 352 | 22 | € 58,6 mld | € 62,7 mld | +6,9% |
| 2022 | 345 | 12 | € 59,3 mld | € 64,9 mld | +9,4% |
| 2023 | 342 | 7 | € 64,9 mld | € 72,6 mld | +12% |
| 2024 | 342 | 16 | € 71,4 mld | € 77,6 mld | +8,8% |
| 2025 | 342 | 20 | € 76,4 mld | € 81,8 mld | +7,2% |
Alle 342
Elke gemeente, één vakje
De huidige gemeenten per provincie, elk gekleurd naar de afwijking tussen uitgaven en begroting – een kruis waar niet beide stukken zijn aangeleverd, strepen waar de aanlevering fouten bevatte. Wijs een vakje aan voor de cijfers; klik om de gemeente op te zoeken.
Top 10
De hoogste en de laagste 10
De 10 gemeenten waarvan de uitgaven het hoogst uitkwamen ten opzichte van de vastgestelde begroting, en de 10 waarvan ze het laagst uitkwamen – als aandeel van die begroting, zodat een gemeente van 5.000 inwoners en een van 900.000 te vergelijken zijn. Niet beide stukken aanleveren, of ze met fouten aanleveren, staat bovenaan; herhaalde overtreders eerst. Kies een grootteklasse om gemeenten van vergelijkbare omvang naast elkaar te zetten, en een taakveld om daarop te rangschikken. Gelijke waarden delen een plaats. Klik op een naam voor de gemeentekaart.
Volg het geld
Het Gemeentefonds, van twee kanten
De grootste afzonderlijke inkomstenbron van gemeenten is het Gemeentefonds, een hoofdstuk van de rijksbegroting. Het ministerie van Financiën publiceert wat het Rijk raamde en betaalde; de gemeenten rapporteren wat zij begrootten en ontvingen. Twee onafhankelijke bronnen over één geldstroom – ze komen tot op enkele procenten overeen, en beide laten zien dat het bedrag groeit tussen raming en betaling: het fonds groeit in de loop van het jaar, en de gemeentelijke uitgaven ook.
| Jaar | Rijk: geraamd | Gemeenten: begroot | Rijk: betaald | Gemeenten: ontvangen |
|---|---|---|---|---|
| 2017 | € 27,1 mld | € 26,9 mld | € 27,8 mld | € 27,8 mld |
| 2018 | € 28,3 mld | € 28,0 mld | € 29,1 mld | € 29,2 mld |
| 2019 | € 30,1 mld | € 30,1 mld | € 31,3 mld | € 31,0 mld |
| 2020 | € 31,8 mld | € 31,6 mld | € 33,4 mld | € 33,4 mld |
| 2021 | € 32,8 mld | € 32,4 mld | € 35,0 mld | € 35,3 mld |
| 2022 | € 35,6 mld | € 34,3 mld | € 40,0 mld | € 39,6 mld |
| 2023 | € 40,5 mld | € 38,7 mld | € 42,2 mld | € 41,2 mld |
| 2024 | € 42,9 mld | € 42,2 mld | € 43,8 mld | € 44,0 mld |
| 2025 | € 44,9 mld | € 44,4 mld | € 47,7 mld | € 47,7 mld |
De rijksbegroting
De ministeries
Elk hoofdstuk van de rijksbegroting: wat op Prinsjesdag werd gepresenteerd, de stand na de laatste begrotingswijziging, en wat werkelijk is uitgegeven. Een afwijking betekent hier niet altijd dat het doel is gemist – schuldbeheer en leningen van de Staat komen bij Financiën terecht, geld schuift tussen artikelen en fondsen, en de fondsen worden vanuit de ministeries gevoed; daarom worden de hoofdstukken nooit opgeteld. Open een hoofdstuk voor de artikelen.
Provincies
De twaalf provincies
Ook de provincies leveren in deze indeling aan, op hun eigen taakvelden.
Waterschappen
De 21 waterschappen
De waterschappen beheren de dijken, het waterpeil en de zuiveringen, betaald uit hun eigen belastingen. Het CBS verzamelt hun jaarrekeningen, niet hun begrotingen; daarom lezen we beide kanten uit de jaarrekening van elk waterschap zelf, waarin de begroting die vóór het jaar is vastgesteld naast de realisatie staat: alle lasten en alle baten, vóór reserves.
| Waterschap | Begroting 2025 | Uitgegeven | Afwijking | Afwijking inkomsten |
|---|---|---|---|---|
| Waterschap Zuiderzeeland | € 117 mln | € 119 mln | +1,9% | +5,3% |
| Waterschap Noorderzijlvest | € 126 mln | € 128 mln | +1,0% | +2,3% |
| Waterschap Rijn en IJssel | € 155 mln | € 156 mln | +0,7% | +3,5% |
| Waterschap Hunze en Aa's | € 113 mln | € 113 mln | +0,3% | +3,2% |
| Hoogheemraadschap van Delfland | € 318 mln | € 319 mln | +0,2% | +3,7% |
| Waterschap Aa en Maas | € 198 mln | € 198 mln | +0,2% | +3,0% |
| Wetterskip Fryslân | € 230 mln | € 230 mln | 0% | +4,2% |
| Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier | € 347 mln | € 346 mln | −0,3% | +6,4% |
| Waterschap De Dommel | € 201 mln | € 199 mln | −0,8% | +3,3% |
| Waterschap Brabantse Delta | € 226 mln | € 224 mln | −0,9% | +1,4% |
| Waterschap Hollandse Delta | € 265 mln | € 262 mln | −1,1% | +3,4% |
| Waterschap Rivierenland | € 287 mln | € 283 mln | −1,1% | +1,7% |
| Hoogheemraadschap van Rijnland | € 333 mln | € 328 mln | −1,2% | +1,9% |
| Hoogheemraadschap van Schieland en Krimpenerwaard | € 157 mln | € 154 mln | −1,4% | +4,9% |
| Waterschap Vallei en Veluwe | € 222 mln | € 219 mln | −1,5% | +2,3% |
| Waterschap Scheldestromen | € 181 mln | € 177 mln | −2,4% | — |
| Waterschap Limburg | € 270 mln | € 263 mln | −2,6% | +3,1% |
| Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden | € 225 mln | € 216 mln | −4,4% | −1,5% |
| Waterschap Drents Overijsselse Delta | € 207 mln | € 196 mln | −4,9% | −0,5% |
| Waterschap Vechtstromen | € 212 mln | € 194 mln | −8,5% | −1,0% |
| Waterschap Amstel, Gooi en Vecht | € 335 mln | € 295 mln | −12% | +1,6% |
Zelfstandige bestuursorganen
De 126 zbo's: binnen hun begroting?
UWV, SVB, het CBS, de RDW, het COA, de cultuurfondsen: zelfstandige bestuursorganen voeren taken van het Rijk uit op afstand van de minister. Wat zij uitgeven en wat zij hadden begroot, staat in hun eigen jaarverslagen; wat het Rijk hun betaalt, in een bijlage bij het jaarverslag van elk ministerie. Wij lazen beide, voor elke zbo in het Register van Overheidsorganisaties.
Het verst boven de begroting in 2025
| Zbo | Ministerie | Begroting 2025 | Uitgegeven | Afwijking |
|---|---|---|---|---|
| Nationale en Internationale Wegvervoer Organisatie | Infrastructuur en Waterstaat | € 6 mln | € 8 mln | +26% |
| Instituut Mijnbouwschade Groningen | Economische Zaken (en Klimaat) | € 229 mln | € 277 mln | +21% |
| Commissie schadefonds geweldsmisdrijven | Justitie en Veiligheid | € 12 mln | € 15 mln | +21% |
| Kiesraad | Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties | € 10 mln | € 12 mln | +15% |
| Mondriaan Fonds | Onderwijs, Cultuur en Wetenschap | € 54 mln | € 63 mln | +15% |
| Stichting Nederlands Fonds voor de Film | Onderwijs, Cultuur en Wetenschap | € 101 mln | € 112 mln | +12% |
| Autoriteit online Terroristisch en Kinderpornografisch Materiaal | Justitie en Veiligheid | € 7 mln | € 7 mln | +9,8% |
| Airport Coordination Netherlands | Infrastructuur en Waterstaat | € 2 mln | € 2 mln | +9,4% |
| Commissariaat voor de Media | Onderwijs, Cultuur en Wetenschap | € 12 mln | € 14 mln | +8,8% |
| Autoriteit Persoonsgegevens | Justitie en Veiligheid | € 50 mln | € 54 mln | +8,7% |
Alle 126 zbo's, wat het Rijk hun betaalde en hoe wij lazen →
Opzoeken
Zoek een provincie of gemeente op
Het land of een provincie, opgeteld over de gemeenten die er in elk jaar toe behoorden – of één gemeente: begroting tegenover jaarrekening, per jaar en per taakveld, per inwoner, en naast gemeenten van vergelijkbare omvang.
Europa, de volgende stap
EU-cohesiemiddelen: toegekend en uitbetaald
De vraag, een niveau hoger. Voor 2021–2027 kende de EU € 1.641 miljoen aan cohesiemiddelen toe aan de Nederlandse programma's; op 30 september 2026 was daarvan 37,1% uitbetaald. Daarmee staat Nederland 5e van de 27 lidstaten; in de EU als geheel is 28,4% uitbetaald, volgens de eigen cijfers van de Europese Commissie.
Netto betalingen (voorfinanciering en tussentijdse betalingen) tegenover de totale EU-toewijzing aan de programma's, periode 2021–2027, stand 30 september 2026. Het geld van deze periode kan tot 2029 worden besteed.
Methode
Hoe dit is gemeten
Elk getal op deze pagina komt uit wat overheden zelf rapporteren. Niets is geschat of bijgeschat; waar bronnen elkaar tegenspreken of gegevens ontbreken, staat dat erbij. Alleen de begrotingen van de waterschappen zijn uit documenten gelezen – hun eigen jaarrekeningen – omdat geen bron ze als gegevens verzamelt.
De bron
Elke gemeente en provincie levert haar begroting en jaarrekening aan bij het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), in één standaardindeling: elk taakveld tegenover elke soort lasten en baten, onbewerkt. Wij lezen elke aanlevering sinds 2017: 6.713 rapportages, 2.495.775 gevulde regels.
Begroting en realisatie
De begroting is de primitieve begroting die de gemeenteraad in november voor het komende jaar vaststelt – het plan voordat het jaar begint. De realisatie is de jaarrekening, die de zomer daarna wordt aangeleverd. Begrotingswijzigingen in de loop van het jaar zitten niet in wat gemeenten aan het CBS rapporteren en maken dus deel uit van de afwijking: een raad die halverwege het jaar extra uitgaven toestond, staat nog steeds boven het oorspronkelijke plan. Dat is de vraag die deze site stelt – hoe ver het jaar van het plan afweek.
Wat als uitgaven telt
Alle lasten en baten op de taakvelden, zoals het BBV ze optelt vóór reserves. Buiten beschouwing blijven de twee posten die geld verschuiven in plaats van besteden – mutaties reserves (0.10) en het resultaat van de rekening (0.11) – en grondexploitatie (8.2): daar wordt grond gekocht, bouwrijp gemaakt en verkocht en worden de kosten als voorraad geactiveerd, zodat beide kanten meebewegen met transacties in plaats van met dienstverlening. Met alles meegeteld komen onze totalen tot op ongeveer 1% overeen met de totalen die het CBS zelf publiceert. De bedragen zijn die uit de meest recente CBS-publicatie.
De regels
Elke gemeente is verplicht haar begroting en jaarrekening bij het CBS aan te leveren, en dat correct te doen. Een jaar zonder beide stukken laat niets over om het plan tegen af te zetten. Een rapportage waarvan de negatieve lastenregels samen meer dan 5% van het totaal bedragen, geldt als aanleverfout – een begroting raamt geen negatieve jeugdhulp. Beide tellen als niet binnen de begroting en staan bovenaan de ranglijst; een gemeente die de regels herhaaldelijk overtreedt, wordt als zodanig getoond. Over 2017–2025 ontbrak 31 keer ten minste één van beide stukken, en was er 11 keer sprake van een aanleverfout.
Vergelijkbare jaren
De vergelijking begint in 2017: in dat jaar verving de vernieuwing van het BBV de oude functiecodes door de huidige taakvelden. De taakvelden van het sociaal domein zijn in 2023 en opnieuw in 2025 gewijzigd; jeugdhulp en Wmo zijn over beide wijzigingen heen vergelijkbaar gehouden. Elke gemeente die het CBS voor een jaar vermeldt, telt mee; de bedragen zijn opgeteld over de gemeenten die beide stukken aanleverden. Gemeentelijke herindelingen (388 gemeenten in 2017, nu 342) veranderen wie meetelt, nooit de totalen van de gemeenten die aanleverden. Een provincie is opgeteld over de gemeenten die zij in elk jaar telde, volgens de gebiedsindeling die het CBS voor dat jaar hanteert.
Waterschappen
Het CBS verzamelt de jaarrekeningen van de 21 waterschappen, niet hun begrotingen. De jaarrekening van elk waterschap zet de primitieve begroting, de begroting na wijziging en de realisatie naast elkaar, naar kostensoort; wij nemen de primitieve begroting en de realisatie daaruit over, pagina voor pagina, en controleren elke realisatie aan de jaarrekening die het waterschap bij het CBS aanleverde: in 175 van de 188 jaren wijken die twee minder dan 1% af, en waar ze verder uiteenlopen, geldt de jaarrekening van het waterschap zelf. Lasten zijn alle kosten vóór reserves en resultaat: rente, afschrijvingen, personeel, goederen en diensten, bijdragen en voorzieningen. Een waterschap dat zijn jaarrekening niet bij het CBS aanleverde, telt als begroting niet gehaald, zoals een gemeente: één keer sinds 2017.
De rijksbegroting
Het ministerie van Financiën publiceert per begrotingsartikel elk stadium: de begroting die op Prinsjesdag wordt gepresenteerd, de suppletoire begrotingen bij de Voorjaars- en Najaarsnota, en de realisatie. Wij vergelijken Prinsjesdag met de realisatie en tonen de laatste wijziging ernaast. Hoofdstukken worden nooit opgeteld: de fondsen worden vanuit de ministeries gevoed, zodat een optelling geld dubbel telt.
Bronnen
Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS): begrotingen en jaarrekeningen van gemeenten en provincies, jaarrekeningen van waterschappen, bevolking, gemeentegrenzen (CC BY 4.0). De waterschappen: de begrotingen in hun eigen jaarrekeningen. Ministerie van Financiën: de rijksbegroting en de realisatie daarvan. Europese Commissie: EU-cohesiemiddelen per lidstaat. Natural Earth: de grenzen op de kaart (publiek domein). De zelfstandige bestuursorganen: hun eigen jaarverslagen; Register van Overheidsorganisaties: welke zbo's er zijn; de ministeries: de bijlage over zbo's in hun jaarverslagen. Samengesteld, gecontroleerd en gepubliceerd door DopeCode. Bijgewerkt op 11 oktober 2026.
Vervolg
Wat hierna komt
Gemeenschappelijke regelingen
De gegevens van het CBS bevatten ook de 153 gemeenschappelijke regelingen waarin gemeenten samen taken uitvoeren.
De verklaringen
Waarom een post afweek, staat in de begrotingswijzigingen en jaarverslagen die raden en ministeries publiceren. Door elke afwijking te koppelen aan het besluit erachter, wordt een getal een verantwoording.
Europa, elke lidstaat
Naast de cohesiemiddelen publiceert de EU de ramingen van de Europese Commissie tegenover de realisatie, de mijlpalen van het herstelfonds, en klimaat- en digitale doelen tegenover de gemeten waarden – per lidstaat. Eén vraag, Binnen BUDGET?, voor alle 27.